Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku: Wkrótce prezentacja nowych pamiątek po poległych pocztowcach

Muzeum Gdańska oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie zaprezentują 22 marca 2018 r. nowe pamiątki po obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku w siedemdziesiątą ósmą rocznicę mordu na Polakach z Wolnego Miasta Gdańska. Pamiątki związane z Janem Ellwardtem oraz Janem Klimkiem mają trafić na wystawę stałą w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

W Wielki Piątek, 22 marca 1940 r. w pobliżu obozu Stutthof zamordowanych zostało 67 działaczy polskich z Wolnego Miasta Gdańska. Ich śmierć stała się symbolem wojennych cierpień gdańskich Polaków. Zginęli m.in. księża, urzędnicy, kolejarze, pracownicy poczty.

– Zbrodnia popełniona w Stutthofie wpisuje się w ciąg dramatycznych zdarzeń, których ofiarami byli pocztowcy – mówi Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej – Ginęli oni 1 września 1939 roku w obronie urzędu na placu Heweliusza, byli rozstrzeliwani 5 października na Zaspie, zaś kolejną grupę zgładzono właśnie 22 marca 1940 roku.

W zbrodni popełnionej w Stutthofie życie stracili: pocztylion Feliks Gierszewski, asystent Zygmunt Grimsmann, emerytowany inspektor Teodor Klimkiewicz, asystent Jan Kryn, starszy asystent Alfons Papka, emerytowany naczelnik Urzędu Pocztowego w Gdańsku Bolesław Paszota, starszy asystent Juliusz Planeta, starszy ekspedient Stanisław Reetz, emerytowany dyrektor Okręgu Poczty Polskiej w Gdańsku Anastazy Wika-Czarnowski.

– W 78. rocznicę zbrodni chcemy oddać im hołd oraz przypomnieć zasługi, jakie sprawie polskiej oddali w międzywojennym Gdańsku – dodaje Marek Adamkowicz.

Uroczystość będzie też okazją do prezentacji pamiątek po obrońcach Poczty Polskiej, które w bieżącym roku pozyskało Muzeum Poczty Polskiej. Jest to około 30 przedmiotów związanych z ekspedientem pocztowym Janem Ellwardtem oraz starszym asystentem Janem Klimkiem. Niektóre z nich mają charakter unikatowy i są świadectwem losu nie tylko konkretnych osób, ale i całej społeczności polskiej z Wolnego Miasta Gdańska.   

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Gdańska, Muzeum Gdańska oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie. Wydarzeniu Patronuje Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. 

Kiedy: 22 marca 2018 r., godz. 14:30-15:30 i 18:00-19:00

Gdzie?: Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Pl. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku 1/2 oraz  Parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gdańsku – Wrzeszczu, al. Legionów 13

Wstęp: bezpłatny

Program uroczystości

godz. 14:30-15:30 - Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2

- prezentacja nowych pamiątek po Obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku

- prelekcja Elżbiety Grot, zat. "Pamięci Polaków-Gdańszczan rozstrzelanych w egzekucji 11 stycznia i 22 marca 1940 r. w niemieckim obozie Stutthof

- poczęstunek

godz. 18:00-19:00 - Parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gdańsku – Wrzeszczu, al. Legionów 13

- msza św. w intencji zamordowanych

info/foto: Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: