Co na 1 września w Muzeum II Wojny Światowej?

Co na obchody 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej przygotowało Muzeum II Wojny Światowej? 

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz otwarcie ekspozycji okolicznościowej w budynku Elektrowni

1 WRZEŚNIA 2019, budynek Elektrowni na Westerplatte, tuż po zakończeniu uroczystości pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku –  przygotowuje ekspozycję w historycznym budynku Elektrowni, na której zaprezentowane zostaną eksponaty pozyskane podczas badań archeologicznych prowadzonych w tym historycznym miejscu. Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 na półwyspie.

Wernisaż wystawy czasowej „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”

1 WRZEŚNIA 2019, godz. 9:00, sala wystaw czasowych MIIWS

Wystawa pomyślana jest jako projekt interdyscyplinarny, oparty na rozmaitych formach, mediach i rozwiązaniach scenograficznych. Składają się one na spójną opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej, ze szczególnym uwydatnieniem grozy i tragizmu tamtych czasów. Wystawa ma przemyślaną strukturę z precyzyjnie odmierzoną chronologią i dramaturgią, pozwalającą zapoznać się z wieloma kwestiami dotyczącymi okresu wojny. Naszą intencją jest poruszenie emocji osób zwiedzających tak, by w jak najbardziej sugestywny sposób opowiedzieć o okropieństwach  II wojny światowej, poprzez wydarzenia i zjawiska wskazujące na wyjątkowość polskiego doświadczenia. 

Projekt wystawienniczy „Walka i cierpienie”

1 WRZEŚNIA 2019, placówki dyplomatyczne i konsularne oraz instytucje kultury na całym świecie

„Walka i cierpienie” to międzynarodowy projekt realizowany przez Muzeum II Wojny Światowej wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. W zamierzeniu organizatorów tego przedsięwzięcia od 1 września 2019 roku wystawa będzie prezentowana w kilkudziesięciu polskich placówkach zagranicznych na 6 kontynentach w takich miastach jak Waszyngton, Brasília, Meksyk, Edynburg, Wiedeń, Belgrad, Dżakarta i Canberra. Wystawa stanowi atrakcyjną opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej, szczególną wagę przywiązując do ukazania tragizmu wojny i starań polskiego żołnierza o odzyskanie niepodległej ojczyzny. Jej celem jest przybliżenie postaw polskich obywateli wobec przytłaczającej siły agresorów, a następnie okupantów.

Spotkanie z Rogerem Moorhousem, autorem książki „Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi”

1 WRZEŚNIA 2019, godz. 17:30 , sala kinowa, MIIWS, wstęp wolny

„Rok 1939. II RP istnieje na mapie świata od zaledwie dwóch dekad. Ludzie, którzy wywalczyli dla niej niepodległość, patrzą z niepokojem, jak za granicami kraju rosną w siłę znane im od wieków wrogie potęgi. Polska ma silną i bitną armię. Ma sojuszników, którzy w razie hitlerowskiej napaści przyjdą jej z pomocą. Naczelny wódz odgraża się, że wrogowi nie oddamy nawet guzika. Pokolenie wolnej Polski właśnie wchodzi w dorosłość. Nie zamierza zginać karku przed żądaniami Hitlera. Nadchodzi wrzesień. Czas próby. I choć przewaga niemiecka okaże się miażdżąca, Anglia i Francja nie zrobią nic, by pomóc swojemu sojusznikowi, a Sowieci 17 września wbiją nam nóż w plecy, będziemy walczyć. Osamotnieni, w beznadziejnym boju na dwa fronty. Tej wojny nie wygramy, lecz ocalimy to, co najcenniejsze. Nasz honor”.

Widowisko muzyczne „Tak zaczynała się wojna”

1 WRZEŚNIA 2019, godz. 20:00, scena przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, bilety dostępne w kasach Muzeum i na stronie internetowej: bilety.muzeum1939.pl 

„Tak zaczynała się wojna” – pozornie neutralny tytuł kryje w sobie wszystko to, co zdarzyło się we wrześniu 1939 roku – walkę o przetrwanie, lęk, rozpacz, bezsilny gniew ludzi, którym odebrano prawo do normalnego życia, ale równocześnie heroizm Polaków i bestialstwo okupantów, którzy wcześniej przygotowywali się do eksterminacji ludności polskiej. Widowisko będzie oparte o utwory pokazujące tragedię wojny. Piosenki zaprezentowane podczas koncertu będą przygotowane w oparciu o wiersze polskich współczesnych poetów. Dodatkowo w ramach widowiska zostaną wykorzystane fragmenty historycznych dialogów i autentycznych dokumentów oraz historie pojedynczych ludzi, cywilnych bohaterów. Zaprezentują je najwybitniejsi współcześni artyści – gwiazdy rodzimej sceny muzycznej. Koncert będzie składał się z kilkunastu części, które przedstawią historię polskich miast-symboli, dotkniętych największą tragedią XX wieku. 

Premiera spotu „1939. Pamięć i przesłanie” 

1 WRZEŚNIA 2019

Muzeum II Wojny Światowej realizuje specjalny spot na okoliczność upamiętnienia wybuchu wojny. Ma być przestrogą dla przyszłych pokoleń przed kataklizmem wojennym, ma również podkreślać wagę pamięci o wojnie jako czasie szczególnego wyzwania, którym jest walka o niepodległość swojej ojczyzny. W zamierzeniu twórców w spocie pojawią się nie tylko świadkowie historii, lecz także przedstawiciele powojennego pokolenia, w tym władz państwowych. 

info/foto: Muzeum II Wojny Światowej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: