Sopocki Dom Aukcyjny: Aukcja Varia z gramofonem i cygarami

Aukcją Varia w Sopockim Domu Aukcyjnym jesień się zaczyna. Już 21 września w gdańskiej galerii przy ul. Długiej o godzinie 17:00 odbędzie się kończąca okres letni aukcja, podczas której będzie można wylicytować rozmaite przedmioty – od obrazów i biżuterii po drobiazgi dość niespotykane.

Galerię obrazów otwiera Marian Mokwa dwiema akwarelami i olejem na płótnie a długą listę artystów uzupełniają Henryk Baranowski związany z Pomorzem, gdańskie pejzaże pędzla Oskara Wildy. Ciekawostką jest akwaforta Daniela Chodowieckiego przedstawiająca fryzury berlinianek oraz kilka grafik tematycznie powiązanych z Gdańskiem Bertholda Hellingratha. Wśród zebranej kolekcji znajdziemy także rysunek przedstawiający studium kobiety autorstwa Włodzimierza Przerwy – Tetmajera. Nie bez znaczenia są korzystne ceny – większość waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Błyskotki dla pań i panów

Biżuteria, którą znajdziemy w ofercie to domena art deco, złota łączonego z brylantami. Są pierścionki, brosze, naszyjniki, kolczyki. Uwagę przyciąga komplet(choć sprzedawany na sztuki) wykonany ze złota połączonego z perłami w kształcie gruszek – poszczególne elementy swoim wyglądem przypominają motyw dębu i żołędzi. Panowie zaś mogą skusić się na sygnety – tych też jest sporo.

I cała masa bibelotów

Szukając czegoś z duszą, co mogłoby dopełnić wnętrze naszego domu, bądź mieszkania, skierujmy się w kierunku mnóstwa oferowanych bibelotów – są cukiernice, puzderka, figurki, porcelana, ceramika kadyńska, świeczniki, kieliszki – co dusza zapragnie. Najciekawsze przedmioty znajdujemy niemal na samym końcu katalogu. Można wylicytować gramofon Olimpia Rex datowany między 20 a 30 rokiem XX wieku z dołączonymi dwiema płytami Nat King Cole i Frankie Lane, Louisa Armstronga i Glenna Millera, cylinder Max Specht Danzig rozmiar 56 i...trzy pudełka niemieckich cygar z pierwszej dekady XX wieku.

red. Karolina Łucja Białke

foto/SDA

Tagi: