Aukcja Militaria w Sopockim Domu Aukcyjnym na bogato

Aukcja Militaria to jeden z pewniejszych punktów w kalendarzu Sopockiego Domu Aukcyjnego. Już 18 kwietnia o godzinie 17:00 w gdańskiej galerii SDA rozpocznie się kolejna jej odsłona. Zwykle poprzedzające ją dwa tygodnie były tzw. wystawą przedaukcyjną – szalejąca pandemia koronawirusa nieco zmieniła ten zwyczaj. Teraz aby zobaczyć wystawiane przedmioty należy się umówić drogą mailową: gdansk@sda.pl, lub telefoniecznie pod podanymi numerami: +48 58 301 05 54, 603 918 003. A co ciekawego na aukcji?

Na ścianę

Niewątpliwie najciekawszym obrazem wystawionym na aukcji jest Postój pod wsią Brylowa – autorstwa Wojciecha Kosaka. To fragment monumentalnej Panoramy Berezyna – namalowanej przez Kossaka, Fałata, Pułaskiego, Wywiórskiego, Stanisławskiego, Piotrowskiego. Mimo, że panorama odniosła ogromny sukces, to okazała się finansową klapą – ze względu na rozmiar nie znalazła kupca. To z kolei spowodowało frustrację Wojciecha Kossaka, który podjął dość radykalne działania, o których pisaliśmy tutaj(ciekawych odsyłamy):

http://strefahistorii.pl/article/6760-fragment-panoramy-berezyna-na-sprzedaz-w-sda-kossak-i-falat-pobili-sie-o-ten-obraz

Wśród kilkudziesięciu zgłoszonych obrazów nie brakuje także innych pędzla Wojciecha Kossaka lub Jerzego Kossaka. Miłośnicy koni ich autorstwa na pewno znajdą coś dla siebie. Moją uwagę przykuł jednak bardzo skromny szkic przedstawiający husarza pióra Jana Marcina Szancera, jednego z najsłynniejszych polskich ilustratorów.

Ceny obrazów wahają się od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy.

Broń biała

Zadowoleni będą kolekcjonerzy broni białej. Za niezłe pieniądze można wybrać jedną z szabel, szaszek, pałaszy, szpad datowanych od końca XVIII wieku pod wiek XX. Dość ciekawymi pozycjami są trzy kindżały rosyjskie datowane na 1907 rok. Łącznie broni białej znajdziemy tu kilkadziesiąt sztuk. Ich ceny wahają się od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy.

Broń czarnoprochowa

Na aukcji znajdziemy całkiem sporą kolekcję pistoletów czarnoprochowych wyposażonych w zamki skałkowe lub kapiszonowe. W kolekcji są pistolety niemieckie i francuskie, angielskie. W większość są one datowane na XIX wiek. Ciekawostką mogą być same części zamków, które można kupić za kilkaset złotych. Dla mnie najciekawszy jest mały, niepozorny angielski rewolwer kapiszonowy, dość osobliwej konstrukcji. To sześć zespolonych w wiązkę luf tworzących bęben. Rewolwer ma jeden zamek. Język spustowy wymusza obrót bębna wraz z sześcioma zapałami. Każdy zapał jest zablokowany z odpowiednią lufą. Wszystkie lufy w części dennej posiadają stemple kontrolne Londynu. Kolba rewolweru jest drewniana, krótka z płaską głowicą nakrytą owalnym, metalowym kapturkiem, z długimi wąsami, łączącymi się z komorą zamka. Mechanizm zamka sprawny. Cena wywoławcza to 3000 złotych.

Pamiątki po III Rzeszy

Niemal na każdej aukcji militariów pojawiają się pamiątki po III Rzeszy, po żołnierzach Wermachtu czy SS. Nic w tym osobliwego. Także w Sopockim Domu Aukcyjnym znajdziemy takie przedmioty. To kordziki, hełmy – w tym korkowy hełm Afrika Korps z 1941 roku, plecak a nawet narty czy maska przeciwgazowa. Z wielu obserwacji różnych aukcji – nie tylko w domach aukcyjnych ale tych internetowych – wynika, że pamiątki po żołnierzach jednego z najbardziej zbrodniczych reżimów w historii rozchodzą się błyskawicznie, a kupcy – głównie ci z zagranicy są gotowi płacić za niego spore sumy.

Medale i odznaczenia

Aukcja Militaria to również znakomita okazja by kupić pamiątkowe odznaczenia, medale, przypinki, biżuterię patriotyczną. Ciekawostką obok której nie można przejść obojętnie jest Order Bohatera Związku Radzieckiego o numerze 6087. Cena wywoławcza to 8 500 złotych.

Ciekawostki

Wśród przedmiotów zgromadzonych na aukcji militariów znajdują się też takie, które bardzo trudno sklasyfikować. Jednym z nich jest radiostacja cichociemnych, wyceniona na 20 000 złotych oraz stojące tuż obok niej ceramiczne, niemieckie kufle do piwa datowane na lata 1902 – 1920.

Jednym z ciekawszych przedmiotów jest eksponat filatelistyczny historii poczty „Znaki pocztowe Starogardu do 1920 roku”, wyceniona na 60 000 złotych. To eksponat wartości muzealnej, dokumentujący historię funkcjonowania poczty w Starogardzie od XVI w. do roku 1920. Na 80 kartach przedstawiono stosowane znaki pocztowe odpowiednio do wprowadzanych akcesoriów i usług pocztowych, rozwoju środków transportu i komunikacji, zmian taryfowych i kontekstów politycznych. Poszczególne grupy zagadnień podawane są w układzie chronologicznym, poczynając do adnotacji okresu przedstemplowego, a na roku 1920, kiedy Starogard wraz z większą częścią d. Prus Królewskich włączono w granice Rzeczpospolitej, kończąc. Eksponat ma opisy w języku polskim i niemieckim. Eksponat był wystawiany na wystawach konkursowych od 2009 do 2019 roku: debiut w 2009 – Grand Prix i złoty medal na wystawie III stopnia 9 wystaw II stopnia – 1 x medal duży złoty, 7 x medal złoty i 1 x duży pozłacany 3 wystawy I stopnia –1 x medal duży pozłacany i 2x medal pozłacany 3 wystawy międzynarodowe – 3 razy medal złoty. Maksymalna uzyskana punktacja – 91. Eksponat w przedostatniej wersji umieszczony jest w galerii eksponatów Zarządu Głównego Polskiego Związku Filatelistów. Walory – całości pocztowe – szczególnie ważne i szczególnie rzadkie: – obwoluta listu z 1572 r. z pieczęcią miasta, zwaną „chlebową” – adnotacje odręczne przed wprowadzeniem stempli nadawczych, – stemple prowizoryczne poczmistrza z lat 1821–1825, – stempel stacji sanitarnej z okresu epidemii cholery 1831 r., – pierwsze znaczki kasowane dwiema odmianami stempla numerowego, – dziurkowanie firmowe (perfin) fabryki tabaki Izaaka Goldfarba, – całostka z Królewca ekspediowana ambulansami Królewiec – Malbork i Gdańsk – Bydgoszcz oraz konno i promem na odcinku Malbork – Tczew (przed wybudowaniem mostu przez Wisłę), – datownik placówki pocztowej z 1874 r. (znany w 1 egzemplarzu), – nalepka polecenia I typu z 1875 r., – listy forszusowe będące obciążeniem na rzecz wierzytelności wobec poczty, – poczta wojskowa, m.in: – list Wielkiej Armii napoleońskiej z 1807 r., – nalepka zwalniająca z opłaty w okresie pokoju z 1902 r., – przesyłka poczty polowej ze Starogardu do Kościerzyny, dostarczona poprzez lokalną pocztę doręczeniową Klapperpost, nieznaną na Pomorzu, – list poczty polowej 2 syberyjskiego pułku piechoty z listopada 1920 r. – formularz telegramu z opłaconą odpowiedzią z 1904 r., – prowizoria pocztowe z 1920 roku – niemiecka nalepka polecenia, niemiecki datownik, polski znaczek – niemiecka całostka nakładu prywatnego dofrankowana polskim znaczkiem (frankatura mieszana), niemiecki datownik, – polskie znaczki, niemieckie datowniki.

Aukcja już 18 kwietnia o 17:00. Udział w niej można będzie wziąć przesyłając zlecenie licytacji na adres gdansk@sda.pl, telefonicznie, bądź za pośrednictwem portali artinfo.pl oraz onebid.pl.

Karolina Łucja Białke

Tagi: