Utrwalamy pamięć o gdańskich bohaterkach i bohaterach

Ponad 60 mogił uporządkuje przed Wszystkich Świętych Fundacja Gdańska. To kontynuacja akcji przeprowadzanej od lat przez tę instytucję.

- Zapraszamy do akcji grupy szkolne, firmy, rodziny oraz osoby indywidualne - to świetna lekcja obywatelskości oraz świadomości historycznej. Wystarczy wybrać mogiłę na stronie internetowej, a potem uprzątnąć otoczenie grobu, zapalić znicze i oznaczyć miejsce biało-czerwoną wstążką – tak o akcji opowiadał prezes Jacek Bendykowski. Jutro, 30 października na cmentarzach: Łostowicki, Srebrzysko, Oliwski i Garnizonowy będzie można spotkać wolontariuszy opowiadających o akcji i wziąć od nich biało czerwoną wstążkę do oznaczenia grobu. Wciąż również można zgłaszać osoby zasłużone dla Polski, spoczywające na gdańskich cmentarzach oraz podzielić się ich historiami.To już szósta edycja akcji społecznej, mającej na celu zachowanie i utrwalanie pamięci o bohaterkach i bohaterach zasłużonych dla Gdańska i Polski. Akcja została zapoczątkowana w 2016 roku, gdy na gdańskich cmentarzach zidentyfikowano nagrobki żołnierzy Armii Krajowej i otoczono je opieką. Zgłosić historię oraz znaleźć listę mogił można na stronie internetowej: www.utrwalamypamiec.pl. Partnerem inicjatywy są Gdańskie Usługi Komunalne a także www.strefahistorii.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: