Max Factor i make up po polsku

Polak z żydowskiej rodziny, pochodzący z małego polskiego miasteczka zrewolucjonizował przemysł kosmetyczny. Jego firma Max Factor istnieje do dziś, a sława marki znana jest na całym świecie. 
 
Maksymilian Faktor vel Faktorowicz urodził się 18 lutego 1872 r. w małym miasteczku na ziemiach polskich – w Zduńskiej Woli. Polska nie istniała wtedy na mapie, gdyż jej tereny zostały zagarnięte przemocą przez Rosję, Prusy i Austrię. 
 
Żydowska rodzina małego Maksymiliana była liczna i bardzo uboga. Jako dziecko, dorabiał w różnych profesjach: praktykował u perukarza, pomagał aptekarzowi i dentyście oraz pracował w drogerii. Doświadczenia tam zdobyte z mieszankami kremów, mazideł i perfum pomogły mu później odnieść sukces w biznesie. W latach 90. XIX w.  w Moskwie otworzył sklep z kosmetykami i perukami. Szybko dostrzeżono jego umiejętnośc i stał się dla tamtejszych elit wyrocznią w sprawach kosmetyków. 
 
 
W 1904 r. wyjechał do USA, gdzie stał się Maxem Factorem. Ponownie otworzył drogerię połączoną ze sklepem z perukami. Podczas współpracy z aktorami z Hollywood wpadł na pomysł, jak łatwo i szybko nakładać i zmywać makijaż – określił ten sposób wyrażeniem „make-up” . Współpracował z najlepszymi aktorami: Marleną Dietrich, Johnem Waynem, Frankiem Sinatrą czy swoją rodaczką, Polą Negri. Specjalnie na potrzeby Rudolfa Valentino stworzył puder, który rozjaśniaj jego ciemną cerę. Factor charakteryzował także potwora z filmu o doktorze Frankensteinie. 
 
W 1929 r. Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej doceniła Maxa Factora i przyznała mu Oscara za charakteryzację – wyróżnienie w tej dziedzinie przyznawano wtedy po raz pierwszy. 
 
Jego firma, Max Factor, w 1909 r. wypuściła pierwszą linię własnych kosmetyków. W 1927 r. rozszerzyła zaś działalność na teren całych Stanów Zjednoczonych, a trzy lata później kosmetyki tej firmy trafiały do 80 innych krajów.
 
Maksymilian Faktor vel Faktorowicz zmarł w 1938 r. we śnie w  wieku 60 lat. 
oprac. KLB
foto/Jllm06, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: