Z Gdańska do siedziby UNESCO w Paryżu

W paryskiej siedzibie UNESCO otwarta została wystawa „Archeologia podwodna w Polsce. Historia i perspektywy”, przygotowana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Ekspozycję zaplanowano w związku z przypadającą w maju 2023 r. drugą rocznicą ratyfikacji przez Polskę Konwencji UNESCO w sprawie ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego.

Ekspozycja „Archeologia podwodna w Polsce. Historia i perspektywy” prezentuje rezultaty ponad 50 lat badań archeologicznych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Można na niej zobaczyć wraki statków odkryte i badane przez archeologów u wybrzeży Bałtyku, wśród których znalazły się m.in. XV-wieczny statek handlowy typu holk (nazwany przez badaczy Miedziowcem), XVII-wieczny szwedzki galeon „Solen” zatopiony podczas bitwy pod Oliwą oraz polski niszczyciel ORP „Wicher” zbombardowany przez niemieckie lotnictwo w pierwszych dniach II wojny światowej.

Ekspozycję uzupełniają najnowsze wyniki badań wraków odkrytych w zatopionym średniowiecznym porcie w Pucku oraz wybrane wyniki prac konserwatorskich nad zabytkami pochodzącymi ze środowiska morskiego.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, który uczestniczył w wernisażu wystawy, zwrócił uwagę, że spośród państw nadbałtyckich oprócz Polski jedynie Litwa i Estonia ratyfikowały Konwencję UNESCO o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego z 2001 r., dlatego ochrona i popularyzacja podwodnego dziedzictwa kulturowego Morza Bałtyckiego jest szczególnie ważna. Stanowi też istotne wyzwanie dla polskich służb konserwatorskich.

Wystawa powstała w ramach realizacji projektu „Polsko-chorwacka wymiana doświadczeń w zakresie Konwencji UNESCO o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego”, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”. Będzie prezentowana w Salle des Actes w siedzibie UNESCO w Paryżu do 17 marca 2023 r.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: