Północne eksploracje: schron przeciwatomowy w stoczni

W czasach PRL niezwykle ważne były zabezpieczenia na wypadek wojny atomowej. Przy ulicy Marynarki Polskiej177 powstał biurowiec Stoczni Północnej jako ośmiokondygnacyjny budynek. Obecnie biurowiec jest poddawany gruntownemu remontowi mającemu przywrócić mu dawny blask. Prawdziwe skarby budynek kryje jednak pod ziemią. 
 
Znajduje się tam bowiem schron przeciwatomowy z lat 80 o powierzchni ponad 1000 m kw. Co ciekawe znajduje się on w doskonałym stanie. W centrum dowodzenia znajdują się telefony i dawne mapy z widocznym jeszcze ZSRR.  ubikacje wykonane są do kucania, cały bunkier najeżony jest filtrami i szczegółowymi ostrzeżeniami o zasadach korzystania. Największa ciekawostką jest nieukończone przejście podziemne, które miało prowadzić ze stoczni do przystanku SKM. Schron i jego doskonałe wyposażenie będą udostępnione do zwiedzania w sobotę, zapisy ruszą w piątek na stronie firmy EuroStyl, inwestora budnynku.


 

 

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.