Przed nami już zaraz Święto Morza, które przed wojną było, obok Zaślubin Polski z Morzem, największym lokalnym wydarzeniem państwowym o zasięgu ogólnopolskim. Zbliżająca się inauguracja tegorocznej edycji Święta Morza, to dobra okazja, aby sobie o nim przypomnieć - zachęca...
Bartosz Gondek
Święto Morza od zawsze ruszało, najpierw w Gdyni, a potem we wszystkich większych miastach i portach Bałtyckich, w ostatni weekend czerwca. Jego geneza się roku 1923 a wymyśliły je tak znamienite postacie jak Antoni Abraham, Jan Radtke oraz Stefan Żeromski. Pomysł niezwykłych mężczyzn związanych z budującą się Gdynią kiełkował przez dziewieć lat. W 1932 dzięki inicjatywie Andrzeja Wachowiaka i zaangażowaniu Ligi Morskiej i Kolonialnej, udało się urządzić w Gdyni pierwsze obchody morskiego święta. Miłość i duma z posiadania niewielkiego skrawka wybrzeża, oraz umieszczenie Gdyni, jako bardzo istotnego elementu, w propagandzie państwowej sprawiło, że w pierwszych obchodach udział wzięło ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim.
Równie huczne był kolejne edycje tego święta, które – co naturalne, związane były z morzem, żeglugą, Marynarką Wojenną, a także… koloniami. Obchodzono je nie tylko w Gdyni, ale w całym kraju, gdzie uroczystości organizowała Liga Morska i Kolonialna. W trakcie wojny Święto Morza podtrzymywane było w Polskiej Marynarce Wojennej na Zachodzie. Przypominała o nim także konspiracja niepodległościowa. Po 1945 roku, władze PRL poszerzyły zasięg święta na wszystkie większe miasta portowe. Pierwsze zorganizowane zostało na przełomie czerwca i lipca 1945 roku w Gdańsku. Wzięli w nim udział Bolesław Bierut i Michał Rola – Żymierski. Z czasem święto organizowane było rotacyjnie, co roku, w kolejnych polskich portach. Po 1989 roku, wraz z przemianami ustrojowymi i zapaścią gospodarki morskiej, zaniknęła także tradycja święta. Udało się je wskrzesić, korzystając z przedwojennych wzorów, dopiero w 2013 roku, staraniem władz Gdyni. Od tego momentu Święto Morza w Gdyni organizowane jest co roku. W tym roku w mniejszym wymiarze, ale – także. Dobrze byłoby, aby impreza zyskała większy wymiar. Przypomina wszakże jak ważny dla naszego kraju jest dostęp do własnego wybrzeża.
Program Święta Morza 2020 w Gdyni:
środa 17 czerwca
otwarcie przystanku SKM Uniwersytet Morski
piątek 19 czerwca
godz. 11.00
odsłonięcie tablicy poświęconej wiceadmirałowi Kazimierzowi Porębskiemu, twórcy szkolnictwa morskiego w Polsce – Fundacja Wsparcia Edukacji Morskiej i Stowarzyszenie Starszych Oficerów Mechaników Morskich
godz. 12.00
złożenie wieńców na morzu "Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę", organizowane przez Urząd Morski w Gdyni
godz. 17.00
koncert otwarcia - Muszla Gdynia
godz. 17.00
84 urodziny Automobilklubu Morskiego
wykład o najstarszej klubowej pamiątce - odnalezionej plakiecie ewolucji plakiet klubowych oraz historii i dziedzictwie klubu w Muzeum Marynarki Wojennej (transmisja na Facbooku)
Od 19 do 21 czerwca w Muzeum odbywać się będzie wystawa plakiet, znaczków, przedwojennych dokumentów, modeli samochodów oraz prezentacja przedwojennych samochodów
sobota 20 czerwca
godz. 9.00
Aktywne Lato - Turniej OPEN siatkówki plażowej
Plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu)
godz. 11.00
Biało na białym - rodzinne warsztaty malarskie, podczas których uczestnicy stworzą obraz używając tylko białych materiałów oraz różnych skarbów znalezionych na gdyńskiej plaży.
godz. 12.00
odsłonięcie tablicy Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni (falochron południowy w marnie) połączone z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2020 i 55. rocznicą powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego
godz. 12.30
Świętujący 84 urodziny Automobilklub Morski zaprasza wszystkie klasyki (nie tylko klubowe) na wspólny przejazd ulicami Gdyni. Początek o godz. 12.30 z parkingu przy CH Riviera. Przejazd potrwa około 2 godziny i zakończy się przed siedzibą klubu.
godz. 16.00 - 19.30
IV Żeglarska Parada Świętojańska - jachty, żaglowce, łodzie popłyną z Gdańska do Gdyni, będzie je można podziwiać np. z molo czy Bulwaru Nadmorskiego
godz. 20.00
Domowa Miastofonia - domowy koncert dźwięków Gdyni. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na niezwykły spektakl wizji i dźwięku rodem z morza i marzeń.
20 - 21 czerwca
regaty Puchar Arki w klasie O'pen Skiff
20 - 26 czerwca
regaty Bałtycki Śledź równolegle na dwóch trasach:
- Duży Śledź – trasa długa, rozgrywana na dystansie między 300 a 500 mil morskich. Zakłada się ukończenie trasy przez większość jachtów w 3 do 4 dni. Przewidziana jest rywalizacja o rekord trasy na odcinku Świnoujście – Gdynia.
- Mały Śledź – trasa krótka, rozgrywana na dystansie między 130 a 300 mil morskich. Zakłada się ukończenie trasy przez większość jachtów w 2 do 3 dni.
niedziela 21 czerwca
godz. 9.00
Aktywne Lato - Turniej OPEN siatkówki plażowej
Plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu)
poniedziałek 22 czerwca
godz. 17.00
Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Nasze Sygnały” pt. „Torpeda w celu” – Bolesław Romanowski – dowódca, żeglarz, gdynianin
22 - 26 czerwca
Uniwersytet Morski w godz. 10.00 - 14.00 udostępni zwiedzającym planetarium na Wydziale Nawigacji (bezpłatne bilety na określoną godzinę będzie można odebrać w kasie planetarium).
czwartek 25 czerwca
godz. 17.00 - 19.00
Foto Spacer szlakiem Legendy Morskiej - wydarzenie będzie okazją do poszukiwania idealnych "kadrów morskich", związanych m.in. z tematyką konkursu fotograficznego: "Praca i Morze", "Panoramy morskie", "Miasta od morza", a także "Człowiek i morze". Obowiązują zapisy mailowe: spacery@arg.gdynia.pl
piątek 26 czerwca
godz. 10.00
złożenie kwiatów w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu
godz. 10.45
uroczyste otwarcie Punktu Redowego PR-1 w Porcie Wojennym
godz. 11.30
uroczysta msza święta w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym
godz. 17.00
Otwarcie przed ORP Błyskawica wystawy o historii Marynarki Wojennej
Organizatorzy: Muzeum Marynarki Wojennej, Klub MW "Riwiera"
godz. 18.00
Zespół KIEV OFFICE zainaguruje cykl 13 koncertów otwartych w Muszli Gdynia.
26 - 28 czerwca
Regaty Puchar Marynarki Wojennej
sobota 27 czerwca
Z okazji Światowego Dnia Rybołówstwa, Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie zapraszają na spotkanie online (facebook, www) nt. zasób morskich.
godz. 9.00
Aktywne Lato - Turniej OPEN siatkówki plażowej
Plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu)
niedziela 28 czerwca
Uroczyste odsłonięcie kotwicy z „Bałtyku” przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej
Planowane imprezy
Gdyńskie Centrum Sportu zaprasza do strefy dla dzieci m.in. z żeglarskimi aktywnościami „Gdynia na fali”
Uniwersytet Morski na placu przy fontannie (na al. Jana Pawła II) zorganizuje wystawę "Od szkoły Morskiej w Tczewie do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni"
Wykład dr Huberta Bilewicza "Wnętrza Gdyńskich Transatlantyków"
I etap konkursu "Legenda Morska w Obiektywie" - kategoria "Ceremoniały Morskie"
"Święta Morza", galeria pokonkursowa on-line
druk i dystrybucja "Kuriera Morskiego"
Kulinarne Święto Morza
Jak co roku wybrane restauracje i kawiarnie Szlaku Kulinarnego zapraszają na specjalnie w tym czasie przygotowane menu świętomorskie. Smakowite propozycje w tym roku przygotują:
Oberża 86
Kapitan Cook
Taverna Zante
Cozzi Ristorante
Vertigo
Borowa Ciotka
Restauracja Familia
Bliżej
Moje Miasto
Zielony Rower
Punkt Gdynia
Konkurs fotograficzny
Z okazji Święta Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Dni Morza, Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym. Zdjęcia MMW oraz/lub eksponatów muzealnych – zrobione „z pomysłem”, zabawne i niekonwencjonalne należy nadsyłać na adres: promocja@muzeummw.pl do 25 czerwca. Tego dnia zbierze się komisja, która wyłoni zwycięzców konkursu, którym przyzna nagrody książkowe, związane tematycznie z Marynarką Wojenną.
(Red.) Bartosz Gondek, www.gdynia.pl fot: NAC
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.