Porucznik Sławomir Borewicz to z pewnością jedna z najbardziej kultowych postaci literatury i kina okresu PRL. Właśnie minęło 35 lat od wydania ostatniego zeszytu serii Ewa wzywa 07, a także emisji ostatniego odcinka serialu 07 zgłoś się. W zapomnienie poszła seria wydawnicza. Serial cieszy się za to niesłabnącą popularnością, stając się dla kolejnych pokoleń młodych Polaków, produkcją kultową.
W lutym, dzięki współpracy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, AWFiS Gdańsk i Domu Wiedemanna, przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych: historycy, literaturoznawcy, socjolodzy, filmoznawcy, teatrolodzy, a także językoznawcy, historycy sztuki, politolodzy, kulturoznawcy, oraz po prostu pasjonaci „07” z całej Polski spotkają się na AWFiS Gdańsk na interdyscyplinarnej konferencji naukowej, aby debatować nad tym niewątpliwym fenomenem kulturowym, rozkładając go na najdrobniejsze elementy i rozpatrując ze wszelkich możliwych perspektyw. Zapisy na konferencję trwają do 15 stycznia!
Całe przedsięwzięcie jest kontynuacją serii konferencji naukowych z cyklu, „Wokół Fenomenu Kulturowego”, wykreowanego i prowadzonego z partnerami przez zespół profesorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Poprzednie edycje wydarzenia współtworzone były m.in. przez Uniwersytet Wrocławski, czy Muzeum Zamek w Malborku. Dotąd przedmiotem badań był komiks Tytus Romek i Atomek, Czterej Pancerni i Pies, Ziemie Odzyskane, czy Stawka Większa niż Życie. Tradycją konferencji „Wokół Fenomenu Kulturowego” jest osadzanie ich w miejscach jednoznacznie kojarzonych omawianym tematem. Przez kilkanaście lat pracy nad serialem ekipa telewizyjna odwiedzała Trójmiasto kilka razy. Najchętniej filmowcy wykorzystywali plenery Sopotu oraz gdyńskiego Orłowa, nie stroniąc także od Gdańska. Stąd pomysł aby konferencja odbyła się właśnie na Wybrzeżu. Na wspólnym spotkaniu, które będzie miało miejsce 13 – 14 lutego na AWFiS Gdańsk, naukowcy dzielić się będą spostrzeżeniami nad tym fenomenem kultury, szukając przy okazji odpowiedzi na kilka pytań:
1. Czy i na ile seria wydawnicza i serial telewizyjny zrealizowały zadania wyznaczone im przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i wpłynęły na poprawę wizerunku Milicji Obywatelskiej w społeczeństwie polskim?
2. Na ile seria wydawnicza i serial telewizyjny ukształtowały (kształtują nadal) wyobrażenie odbiorców o pracy Milicji Obywatelskiej, formacji działającej w latach 1944-1990?
3. W jaki sposób i w jakim stopniu porucznik Borewicz oraz bohaterowie serii Ewa wzywa 07… wpłynęli na inne dzieła kultury i ich twórców?
4. Na ile trwały charakter ma popularność serii i serialu – jak funkcjonują one obecnie, po ponad trzech dekadach od ukazania się ostatnich zeszytów i emisji ostatnich odcinków?
Kreśląc tak szeroką perspektywę badawczą organizatorzy konferencji zapraszają do udziału w niej przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych, zwłaszcza: historyków, literaturoznawców, socjologów, filmoznawców, teatrologów, językoznawców, historyków sztuki, politologów, kulturoznawców, historyków idei.
Kiedy: 13 – 14 lutego 2025
Gdzie: AWFiS Gdańsk
Organizatorzy UMK, AWFiS, Dom Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim
(Red.) www.polnocna.tv. fot:Dawny Pruszcz Dom Wiedemanna
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.