Kossak, Matejko i Malczewski - na aukcji w Gdańsku

Już w najbliższą sobotę w Sopockim Domu Aukcyjnym odbędzie się Aukcja Prac na Papierze. Wśród licytowanych dzieł można będzie nabyć szkice Juliusza Kossaka, Jana Matejki czy Jacka Malczewskiego.

Sopocki Dom Aukcyjny po raz kolejny udowadnia, że inwestycja w sztukę nie musi nie musi dotyczyć tylko najbogatszych. Aukcja Prac na Papierze, która odbędzie się w sobotę 23 stycznia w Gdańsku na ulicy Długiej, będzie licytacją szkiców oraz akwarel wykonanych na papierze. Pewnym rekordzistą najbliższej aukcji z pewnością jest akwarela Juliusza Kossaka Elekcja Jana Kazimierza, namalowana przed 1875 r. Praca jest szkicem do zaginionej wielkoformatowej akwareli o tematyce historycznej. Ostateczna wersja Elekcji Jana Kazimierza prezentowana była w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, w roku 1875, jak również w 1897 r., w warszawskim Salonie Aleksandra Krywulta. Cena wywoławcza to jedyne 32 tys. zł.

Juliusz Kossak, Elekcja Jana Kazimierza, przed 1875 r. akwarela-sepia, papier

Juliusz Kossak studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim, jednocześnie pobierając lekcje rysunku u J. Maszkowskiego. Korzystał ze wskazówek artystycznych P. Michałowskiego. W latach 1853–55 mieszkał w Warszawie, po czym wyjechał na kilka lat do Paryża, gdzie oddziałał na niego kontakt z twórczością H. Verneta. Po powrocie do Warszawy w roku 1860 artysta otworzył własną pracownię, podjął też wieloletnią współpracę z Tygodnikiem Ilustrowanym. Wiele podróżował, m.in. do Monachium, gdzie podjął studia w pracowni F. Adama. W roku 1969 osiadł w Krakowie. Artysta najchętniej podejmował w swej twórczości tematy batalistyczne; malował epizody z bohaterskich dziejów narodu i tematy związane z życiem szlacheckiego dworu, przy czym istotnym motywem był koń, malowany przez niego z wielkim znawstwem. Historia i literatura polska stanowiły dla artysty niewyczerpane źródło tematów. Celował szczególnie w technice akwareli. W latach 70-tych zaczął tworzyć cykle ilustrujące dzieje rodów szlacheckich. Swoje prace prezentował na wielu wystawach, m.in. w TPSP w Krakowie, Lwowie i Poznaniu, ponadto w warszawskim TZSP, salonach J. Ungera i A. Krywulta, a także za granicą – w Paryżu, Monachium, Wiedniu, czy Berlinie.

Jan Matejko, Król Jan Kazimierz podczas abdykacji ołówek, cena wywoławcza: 3 000 zł

Niemałą niespodzianką jest również szkic Jana Matejki pt. Król Jan Kazimierz podczas abdykacji. Jan Matejko w latach 1852–1858 studiował w SSP w Krakowie w pracowniach W. Łuszczkiewicza i W. Stattlera. Artysta odbywał podróże do Monachium i Wiednia. Mając 24 lata namalował jeden ze swoich najwybitniejszych obrazów: „Stańczyka”. Uczestniczył w wystawach malarskich w Paryżu, gdzie był wyróżniany; został nagrodzony Legią Honorową. Od 1873 r. Matejko był dyrektorem SSP w Krakowie. Został honorowym członkiem akademii paryskiej, praskiej, wiedeńskiej, berlińskiej oraz Akademii Rafaelowskiej w Urbino. Twórczość artysty cechuje kunszt wykonania. Na kompozycję obrazów składają się wielopostaciowe sceny, często rozwinięte panoramicznie, rozgrywane w przestrzeni pierwszego planu. Dzieła cechuje potężna skala ekspresji; są odpowiednio kadrowane, kompozycja jest spiętrzona, przepełniona emocjami. W obrazach czytelna jest dramaturgia w aranżacji całych scen, jak również w oddaniu gestów i póz konkretnych postaci.

Aukcja Prac na Papierze

Sopocki Dom Aukcyjny

23 stycznia (sobota), godz. 17:00

Galeria w Gdańsku, Ul. Długa 2/3

Tagi: