Niezwykłe trumny Gryfitów ponownie na ekspozycji

W sobotę w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku ruszyła ponownie wystawa „Skarby Książąt Pomorskich” 
 
Najcienniejszą częścią wystawy, eksponowanej na parterze słupskiego Zamku Książąt Pomorskich, są sarkofagi cynowe ostatnich Gryfitów zamieszkujących słupski zamek - księżnej Anny de Croy i jej syna księcia Ernesta Bogusława de Croy, wyjęte z nich tkaniny i ozdoby oraz haftowane tarcze herbowe pochodzące z pogrzebu księżnej. Wystawę uzupełniają XVII - wieczny portret księżnej Anny, medal Ernesta Bogusława oraz fotogramy przedstawiające fundacje dzieł sztuki sakralnej książąt dla kościołów pomorskich, m.in. kościoła św.Jacka w Słupsku. Dodatkowo prezentujemy cynowy sarkofag Katarzyny Urszuli księżniczki sasko-lauenburskiej (z lat 1580-1611). Sarkofagi znajdowały się w krypcie kościoła zamkowego św.Jacka w Słupsku do dnia 4 lipca 1977 roku. kiedy to zostały otwarte i przekazane do konserwacji. Do konserwacji oddane zostały także szaty książęce, obicia trumien i biżuteria. Ubiory przygotowane były specjalnie na pochówek, uszyte prawdopodobnie na miejscu z tkanin importowanych z Włoch i Francji. Biżuteria znaleziona w sarkofagach została wykonana być może na Pomorzu wykazuje pewne podobieństwo z ozdobami pochodzącymi z sarkofagów szczecińskich. Obok tych przedmiotów prezentujemy tablice herbowe związane bezpośrednio z pogrzebem księżnej Anny. Herby po uroczystościach pogrzebowych zostały zawieszone w kościele zamkowym obok epitafium i znajdowały się tam do II wojny światowej, kiedy to ukryto je w kościele w Kobylnicy. W 1971 roku. przekazane zostały do muzeum w Słupsku. 
Muzeum Pomorza Środkowego jest placówką  wielodziałową. Na wystawach można tu zobaczyć  obiekty związane z historią Pomorza i panującej tu niegdyś dynastii Gryfitów, a także kulturą materialną zarówno rdzennej ludności regionu, jak i przybyłych tu po wojnie osadników. Muzeum posiada także bogatą kolekcję dzieł sztuki dawnej i współczesnej, w tym sławny na całą Polskę zespół prac Witkacego.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: