Niewielki pomnik, ogromne emocje

Pomnik Małego Powstańca, który znajduje się w Warszawie ma zaledwie 150 cm wysokości, ale wzbudza wielie emocje. Kogo upamiętnia?
 
Przedstawia kilkuletniego chłopca  trzymającego pistolet maszynowy, ubranego w za duży płaszcz i niemiecki stahlhelm, oraz noszącego buty o niepasującym rozmiarze. Na jego hełmie widnieje  godło Polski przedstawiające orła oraz biało-czerwone barwy. Na monumencie umieszczono tablicę z następującym tekstem:  „Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój, za każdy kamień twój, Stolico, damy krew”. Jest to fragment bardzo popularnej piosenki pt. „Warszawskie dzieci”.
 
Pomnik „Małego Powstańca”  stanął 1 października 1983 r. w Warszawie.  Odsłonił go Jerzy Świderski ps. „Lubisz”, który jako 14-latek pełnił funkcję akowskiego łącznika w batalionie „Gustaw ” (Grupa Warszawa Północ-Wachnowski)   w czasie Powstania Warszawskiego – największego antyniemieckiego, militarnego zrywu w czasie II wojny światowej.
 
Autorem monumentu jest polski artysta Jerzy Jarnuszkiewicz (1919-2005). Pierwszą wersję pomnika stworzył już w 1946 r., wykorzystując gips i metalowy stelaż. Praca ta miała charakter konkursowy.
 
Niewielki pomnik upamiętnia wszystkie polskie dzieci i nastolatków, którzy  brali  udział w Powstaniu Warszawskim w 1944 r. Niektórzy z nich przenosili wiadomości lub opatrywali rany. Inni z kolei z bronią w ręku prowadzili walkę z Niemcami.
 
Dowództwo polskiej Armii Krajowej – największej podziemnej armii w Europie w czasie II wojny światowej – robiło co mogło, by dzieci nie walczyły w Powstaniu. Nie przyjmowano ich w szeregi, lecz te po jakimś czasie uparcie wracały. Inni nastolatkowie fałszowali swój wiek, by dołączać się do grup powstańczych  i walczyć z Niemcami. Odkrycie takiego fałszerstwa w czasach wojennych mogło być trudne. Czasem dla niektórych dzieci opcją bezpieczniejszą było pozostanie na tyłach oddziału niż pozostanie w mieście ogarniętym wojną, bombardowaniami i chaosem.
 
Jak znaleźć pomnik?
 
By nań trafić, należy dotrzeć do murów miejskich Starego Miasta przy ulicy Podwale w Warszawie. Stoi on u zbiegu tej ulicy z ul. Wąski Dunaj.
 
opr. KLB
foto/Cezary Piwowarski, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: